Služba Internet

Připojení k síti Internet je realizováno převážně pomocí bezdrátového signálu v pásmu 5 GHz 802.11n a 802.11ac s rychlostí přenosu 10 Mb/s až 100 Mb/s. Vybrané lokality již pokrýváme i signálem 60 GHz s kapacitou přenosu 1000 Mb/s. Ve Zloníně budujeme optickou přístupovou síť jejíž přenosová kapacita bude také 1000 Mb/s.
Rychlost odesílání dat do internetu není omezovaná a umožňuje využití maximální rychlosti přípojky k páteřní síti. To oceníte zejména při odesílání zpráv s většími přílohami, nebo pokud používáte vzdálený přístup k jiným PC, případně pokud posíláte do internetu nějaký soubor (třeba fotky na Facebook, na fotoserver apd.).

Díky nákupu vysokokapacitní linky s konektivitou do internetu jsme schopni i ve špičkách zajistit zákazníkům všech tarifů neklesání rychlosti z důvodu vytížení sítě. Pokud tedy máte koupený tarif 40-100 Mb/s a změříte si večer rychlost, měli byste dostat podobný výsledek (měřeno v 20:18, tedy v době největšího denního provozu):
Speedtest 20:18


Už základní rychlost 10 Mb/s je dostačující pro běžné používání interentu (prohlížení stránek, práci s emailem, užívání aplikace Skype, pro internetbanking, aplikace pro práci z domova apd.). Dá se použít i pro sledování online vysílaného audio/video streamu (youtube.com, stream.cz, Netflix, Amazone aj.) a při jinak nevytíženém připojení lze i sledovat IPTV.

Nicméně poskytovatelé IPTV mají různé nároky na rychlost linky připojení k internetu, takže zatímco IPTV streamy používající úsporné kodeky H265 (například námi preferovaný poskytovatelé Lepší TV či Sledování TV) běhají na 10 Mb/s přípojce spolehlivě, O2TV nebo AppleTV si nárokují linku s rychlostí 8 - 12 Mb/s, takže zde již buď dochází ke snížení kvality obrazu, nebo i k výpadkům obrazu i zvuku. Proto při používání IPTV doporučujeme nákup přípojky s rychlostí 20 - 25 Mb/s, která Vás nebude omezovat ani v prohlížení webových stránek při sledování TV.

Kapacity přípojek (přenosové rychlosti) jsou děleny do čtyř skupin, a to následujícím způsobem:
Maximální dosažitelná rychlost - rychlost, kterou je linka schopna dosáhnout jako nejvyšší. Je to rychlost daná buď technickými prostředky uvnitř sítě (rychlost nastavená na hlavním routeru pro konkrétního zákazníka), nebo maximální přenosová rychlost elektrického rozhraní přenosového zařízení - Klientské jednotky mají většinou elektrické rozhraní Ethernet 100 Mb/s. Při použití nejvyššího tarifu je pak nejvyšší rychlost připojení daná maximální rychlostí ethernetového portu. Zařízení s elektrických rozhraním Ethernet 1000 Mb/s jsou pak opět omezeny technickými prostředky na smluvně uvedenou maximální rychlost.
Dostupnost maximální rychlosti je v naší síti 90% dne.

Inzerovaná rychlost - Rychlost, která je uvedena v obchodních a marketingových materiálech Poskytovatele. V případě naší sítě jde o rychlost, která je uvedena na smlouve se zákazníkem a záleží na variantě zakoupené služby. Buď jde o rychlost, která je rovna maximální rychlosti linky, nebo jde o rychlost, která je nastavena konfigurací sítě pro daného zákazníka. Dostupnost této rychlosti je v naší síti 90% kalendářního dne.

Běžně dostupná rychlost - Toto je rychlost, která je zákazníkovi dostupná po většinu dne. Její dosažení je závislé na schopnosti sítě přenášet provoz všech zákazníků. Běžně dostupná rychlost odpovídá nejméně 60% Inzerované rychlosti a je dostupná 95% dne.

Minimální dosažitelná rychlost - jde o rychlost, kterou by přípojka měla zaručené dosahovat po celý den, nehledě na denní dobu a vytíženost sítě. Pokud rychlost přípojky poklesne pod tuto uvedenou rychlost, jde o poruchu přípojky nebo sítě. Minimální dostupná rychlost by měla být alespoň 30 % hodnoty Běžně dostupné rychlosti.



Postup instalace:
V místě připojení (většinou na střeše budovy) je instalováno bezdrátové přenosové zařízení, které zakončuje bezdrátovou přenosovou cestu. Zařízení se skládá z rádiové jednotky a antény (ve většině případů jde o jeden celek). Rádiovou jednotku je nutné napájet zdrojem z rozvodné sítě 230V. Rozhraním je zásuvka Ethernet 10/100 Mb/s.

Drtivá většina zákazníků dnes požaduje i připojení ke své LAN síti bezdrátově.V takovém případě instalujeme druhé bezdrátové zařízení, které šíří signál po budově zákazníka. Tak mohou k internetu přistupovat také mobilní zařízení, která nemají drátové ethernetové rozhraní a spolehají se jen na WiFi (smartphony, tablety apd.). Tento signál je pak dostupný nejen uvnitř domu nebo bytu, ale také v okolí, tedy na terasách a zahradách. Přitom možnost drátového připojení zůstává zachována, jelikož bezdrátové routery mají krome WiFi rozhraní i 4 portový drátový switch.

Mezi další možné síťové prvky, které mohou být na přání u zákazníka instalovány, patří přídavné switche pro rozšíření počtu portů pro drátové přípojení, WiFi opakovače pro zvýšení dosahu bezdrátového signálu, NAS servery, tiskárny a multifunkční zařízení atd. V případě zájmu vybudujeme i drátové datové rozvody v kategorii 5e nebo 6.