Služba Internet

Připojení k síti Internet je realizováno pomocí bezdrátového signálu v pásmu 5 GHz 802.11n a 802.11ac s rychlostí přenosu 10 Mb/s až 100 Mb/s. Rychlost odesílání dat do internetu není omezovaná a umožňuje využití maximální rychlosti přípojky k páteřní síti. To oceníte zejména při odesílání zpráv s většími přílohami, nebo pokud používáte vzdálený přístup k jiným PC, případně pokud posíláte do internetu nějaký soubor (třeba fotky na Facebook, na fotoserver apd.).

Už základní rychlost 10 Mb/s je dostačující pro běžné používání interentu (prohlížení stránek, práci s emailem, užívání aplikace Skype, pro internetbanking, aplikace pro práci z domova apd.). Dá se použít i pro sledování online vysílaného audio/videostreamu (youtube.com, stream.cz, voyo.cz aj.) a při jinak nevytíženém připojení lze i sledovat IPTV.

Nicméně poskytovatelé IPTV mají různé nároky na rychlost linky připojení k internetu, takže zatímco IPTV streamy používající úsporné kodeky H265 (například námi preferovaný poskytovatel Lepší TV) běhají na 10 Mb/s přípojce spolehlivě, O2TV nebo AppleTV si nárokují linku s rychlostí 8 - 12 Mb/s, takže zde již buď dochází ke snížení kvality obrazu, nebo i k výpadkům obrazu i zvuku. Proto při používání IPTV doporučujeme nákup přípojky s rychlostí 20 - 25 Mb/s, která Vás nebude omezovat ani v prohlížení webových stránek při sledování TV.

Postup instalace:
V místě připojení (většinou na střeše budovy) je instalováno bezdrátové přenosové zařízení, které zakončuje bezdrátovou přenosovou cestu. Zařízení se skládá z rádiové jednotky a antény (ve většině případů jde o jeden celek). Rádiovou jednotku je nutné napájet zdrojem z rozvodné sítě 230V. Rozhraním je zásuvka Ethernet 10/100 Mb/s.

Drtivá většina zákazníků dnes požaduje i připojení ke své LAN síti bezdrátově.V takovém případě instalujeme druhé bezdrátové zařízení, které šíří signál po budově zákazníka. Tak mohou k internetu přistupovat také mobilní zařízení, která nemají drátové ethernetové rozhraní a spolehají se jen na WiFi (smartphony, tablety apd.). Tento signál je pak dostupný nejen uvnitř domu nebo bytu, ale také v okolí, tedy na terasách a zahradách. Přitom možnost drátového připojení zůstává zachována, jelikož bezdrátové routery mají krome WiFi rozhraní i 4 portový drátový switch.

Mezi další možné síťové prvky, které mohou být na přání u zákazníka instalovány, patří přídavné switche pro rozšíření počtu portů pro drátové přípojení, WiFi opakovače pro zvýšení dosahu bezdrátového signálu, NAS servery, tiskárny a multifunkční zařízení atd. V případě zájmu vybudujeme i drátové datové rozvody v kategorii 5e nebo 6.